Obezite Tedavi Seçenekleri

Obezite tedavisinde altın standart; diyet, egzersiz ve davranışsal destek tedavilerinin kombinasyonudur.

diyet

Diyet

Kilo kontrolünde tarif edilmiş pek çok diyet formülasyonu bulunmaktadır(düşük karbonhidratlı, düşük yağlı, düşük kalorili diyetler vs). Ancak akılda tutulmalıdır ki çok düşük kalorili diyetlerin(<800 kkal/gün) kilo kontrolü açısından fark yarattığına dair bilimsel kanıt yoktur. Bu yöndeki bilimsel tavsiye, kişiye özgü biçimlendirilmiş beslenme programının deneyimli bir ekipçe uygulanması ve takip edilmesidir.

Egzersiz

Egzersiz, kilo kaybının sürdürülebilmesi için tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. En az 30 dakika ve haftada 5 gün devamlılığın, kilo kaybında etkili olduğu bildirilmektedir. Kişiye göre programlanmış multikomponent(aerobik, rezistans egzersizleri vs) programlar en etkili olanlarıdır.

Davranışsal Destek Tedavileri

Obezite tedavisinin köşe taşıdır. Uzun dönem yeme davranış bozukluğunda düzelme, diyet ve egzersiz programına uyum artışı, çevresel tetikleyicilerin kontrolünün sağlanması amaçlanmaktadır.

İlaç Tedavileri

BMI >30 kg/m2 olan ve son 3-6 ayda uygun tedavi stratejilerine rağmen kilo kontrolü sağlanamayan hastalarda tedavi seçenekleri arasındadır. Etkinlik, yan etki ve maliyet açısından kar-zarar hesabı yapılarak seçilmiş hastalarda uygulanabilir.

Yorum yapın