Halk arasında kıl dönmesi olarak da bilinen pilonpilonidalidal sinüs hastalığının tedavisi artık ameliyatsız olarak yapılabilmektedir. Bu hastalığın tedavisinde eskiden beri cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Ancak sık gelişen yara yeri enfeksiyonu ve hastalık tekrarları nedeni ile ameliyatsız kıl dönmesi tedavisine yönelim artmıştır. Günümüzde tedavi planlanırken basit, kolay uygulanabilir, işlem sonrası ağrı vermeyen, tekrarlama oranı düşük, günlük aktiviteye dönüş zamanı kısa olan tedaviler tercih edilmektedir.

Fenol Tedavisi:

Avantajlarından  dolayı kliniğimizde en sık uygEkran Resmi 2020 12 13 00.03.33ulanan yöntem fenol tedavisidir. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırdığımız bu yöntemde; lokal anestezi ile kıl dönmesi olan bölge 3 mm lik kesi ile açılarak, bölgedeki kıl, doku artıkları temizlenir. Fenol içerideki boşluğa verilerek kimyasal olarak hem boşluğu kapatması, hem de içerideki doku artıklarını eritmesi sağlanır. İşlem 5-10 arasında dakika sürmektedir. İşlem sonrası, hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Okula, işine dönebilir. Araç kullanabilir. Hareket kısıtlamasına gerek yoktur. Aralıklı kontrollerle ek seans gerekliliği değerlendirilir. Uzun vadeli ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin başarısını artırmak için hastalık bölgesinde kıl olmaması sağlanmalıdır. Bunun için işlem sonlandırıldığında tüy dökücü krem veya epilasyon yapılmalıdır.

Lazer Tedavisi:

Bir diğer ameliyatsız kıl dönmesi tedavi yöntemi de lazer tedavisidir. Kıl dönmesi olan bölgedeki kıl ve doku artıkları küçük bir kesiden temizlendikten sonra her bir sinus ağzından lazer ucu ile girilerek deri altındaki tüm boşluklar yakılır ve dokudaki boşluğun kapanması sağlanır. Fenol tedavisine göre kullanılan lazer sebebi ile maliyeti yüksek bir işlemdir. Ancak Fenol tedavisi gibi gerektiğinde tekrar edilebilen ve günlük yaşamda kısıtlanmaya neden olmayan, günübirlik bir diğer tedavi yöntemi olarak kliniğimizde lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Hemoroidal Hastalık (Basur)

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

Perianal apse

Perianal Fistül

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

“Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi” için yapılan toplam 22 Yorum;

Elif Alpay avatarı

Elif Alpay 27 Ara 2020

Merhaba hocam bende 2 yıldır kıl dönmesi var bir tane delik var, hiçbir ağrısı acısı falan yok 7 ay önce apse yaptı bir kere boşalttırdık başkada birşeyi olmadı virüsten dolayı korkuyorum ameliyat olmaya buradaki hastaneler gelmeyin çok kötü diyolar benim size sorum beklesem ne olur hocam ne kadar ilerler başıma ne kadar dert açabilir? internette bağırsağa kadar derinleşir heryere yayılır falan yazıyordu ve korktum. sizce ne yapmalıyım beklemeli miyim? Teşekkürler hocam.

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 08 Oca 2021

Merhaba Elif Hanım, kıl dönmesini tedavi ettirmek en doğru yaklaşımdır. Kiiniğimizde ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yoğun bir şekilde yapılmaktadır. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Yasin arslanboğa avatarı

Yasin arslanboğa 09 Mar 2021

Merhaba iyi günler bende uzun zamandir var bunun buuk olmasi yeni olmasi gerekirmi sizin tedavi icin

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 10 Mar 2021

Merhaba Yasin Bey, kıl dönmesinde en önemli olan şey iyi bir muayene ve doktorun tecrübesidir. Neler yapılacağına bu muayene sonrasında karar verilebilir. Bizim uyguladığımız tedavilerin büyük çoğunluğu ameliyatsız yöntemler olup, kliniğimizde yapılmaktadır. Bizimle görüşmek isterseniz 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Defne Damla avatarı

Defne Damla 22 Eki 2021

Merhabalar. Ne zaman oluştu tam olarak bilmiyorum ama kuyruk sokumumda bir baskı hissi var. Baska hiçbir belirti yok. Küçük küçük iki tane de delik açılmış. İlk önce bilgisizliğime verip siyah nokta zannettim fakat delik olduğunu fark edince aklıma kıl dönmesi ihtimali geldi. Herhangi bir apse de yok, sadece iki tane delik var. Daha önce aknetrend ilacı kullandığım için doktor lazere gitmememi söylemişti. Bu işlem nasıl yapılıyor, lazer tarzı mı? Bir de hemen aynı gün ayağa kalkabilir miyim? Uzun bir yolculuk da yapmam gerekecek, herhangi bir sıkıntı olur mu?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 24 Eki 2021

Merhaba Defne hanım, kıl dönmesi tedavisinde çok farklı yöntemler mevcuttur. Lazer veya lazer dışı oldukça etkili ameliyatsız tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavilerin hemen hepsi ayaktan yapılmakta olup, aynı gün veya ertesi günü işe dönüş mümkün olabilmektedir. Tanı ve tedavi seçenekleri için proktolojik hastalıklarda ilk yapılması gereken tecrübeli ellerde muayenedir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yanıtla
Turgut durmaz avatarı

Turgut durmaz 27 Mar 2021

İyi günler ameliyat olalım 3 gün oldu dün hastaneden çıktım. Ara sıra ateşleniyor gibi oluyorum çok dikkat ediyorum hava almıyor hergun pansuman yaptırıyorum sizce ara sıra ateşlenme olması normal mi ?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 27 Mar 2021

Merhaba Turgut bey, öncelikle sizi ameliyat eden hekiminizle görüşmenizi ve onun fikrini almanızı öneririz. Bizimle görüşmek isterseniz ise 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yanıtla
Aslı ballı avatarı

Aslı ballı 19 Nis 2021

Merhaba, aktif ve ağrılı apsem var sefaleksin türevi antibiyotik kullanıyorum ancak çok hafifleme görülmedi, fenol tedavisi olmayı düşünüyorum apsenin tamamen inmesini mi beklemeliyim yoksa şu aşamada yapılabilir mi?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 20 Nis 2021

Merhaba Aslı hanım, bu bölgedeki apselerin mutlaka muayene edilmesi ve gerekirse boşaltılması gerekir. Apse tamamen geçtikten sonra fenol tedavisine başlanabilir. Bizimle görüşmek isterseniz 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Elif Saraç avatarı

Elif Saraç 26 Haz 2021

Merhaba Hocam benim 16 yaşında oğlum var 8 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldu. Ama yara bir türlü kapanmadı. Geçen hafta tekrar ameliyat oldu dikiş atıldı. Bu sefer de dikişin üst tarafında bir bölge açıldı. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Bilgi verirseniz çok sevinirim

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 27 Haz 2021

Merhaba Elif hanım, öncelikle geçmiş olsun. Kıl dönmesi hastalığında bazen böyle durumlar ile karşılaşılabilir. Cerrahi alanında enfeksiyon varlığı nedeniyle yara kapanmıyor olabilir. Bu durum değerlendirilip, antibiyotik tedavisi ile birlikte yoğun yara pansumanı yapılarak tedavi sürdürülebilir. Eğer İzmir’de iseniz Kliniğimizde mevcut durumu değerlendirerek Tedavi konusunda yardımcı olabiliriz. Tekrar geçmiş olsun.

Yanıtla
Berkay namlı avatarı

Berkay namlı 04 Eki 2021

Merhaba hocam kıl dönmesi röntgende belli olur mu yoksa illa elle muayene edilmesi gereklimidir

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 05 Eki 2021

Merhaba Berkay bey, kıl dönmesi röntgende belli olmaz. Mutlakaj proktolojik muayene gerekmektedir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yanıtla
Birsen aydın avatarı

Birsen aydın 30 Kas 2021

Kolay gelsin hocam ben 2018 yılında ameliyat oldum hala yara açık kapanmadı bir türlü ve devamlı kan ve apse akıntısı oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler…

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 09 Ara 2021

Merhabalar.Öncelikle geçmiş olsun. Bazen kıl dönmesi ameliyatları sonrası yara kapanma kusurları olabiliyor. Tabii ki öncelikle muayene edip ona göre bir tedavi şeması belirlemek gerekiyor. Biraz meşakkatli olsa da tedavisi mümkün. Sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Mehmet Türkkan avatarı

Mehmet Türkkan 25 Mar 2022

Merhaba hocam ben hemoroid lazer ameliyatı oldum 3 gün oldu ama bı bölge halen ağrıyor tam iyileşme ne zaman olur

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 20 Nis 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun
İyileşme süreci 4-6 hafta sürer.
Ancak şikayetiniz devam ediyorsa mutlaka işlemi yapan hekiminizle görüşünüz.

Yanıtla
Kübra taş avatarı

Kübra taş 27 May 2022

Merhabalar benim kıl dönmesi var 3 delik şeklinde ama hiçbir ağrı apse yok lazer tedavisi uygulanirmi

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 01 Haz 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun
Komplekleşmemiş kıl dönmesi hastalığı için lazer ve fenol gibi ameliyat dışı bir yöntem uygulanabilir
Tabii ki muayene esastır.
Detaylar İçin bize +90 (543) 432 83 86 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz
Sağlıklı günler dileriz

Yanıtla
Fikret Yıldız avatarı

Fikret Yıldız 19 Kas 2022

Merhaba hocam,

Ben 25 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı olmuştum. Son bir hafta içinde hafif akıntı ve abse oldu.
Tekrarlayan kıl dönmesi için lazer ameliyatı uygunmudur veya ameliyatsız yöntem varmıdır?
Önceden teşekkürler ,

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 Oca 2023

Öncelikle geçmiş olsun. Nüks etmiş hastalıkta fenol ve lazer gibi ameliyat dışı çözümler uygulayabiliyoruz. Randevu için +90 (546) 432 83 84 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz

Yanıtla

Yorum yapın