Bir ucu makatın içinde, diğer ucu deride olan bir kanalcıktır. Genelde hastanın şikayeti bu kanaldan olan akıntıdır. Perianal fistüller hemen her zaman tedavi gerektirirler ve kendiliğinden iyileşmezler.

perianal fistula apse

Neden Perianal Fistül Olur?

Sıklıkla geçirilmiş perianal apse nedenlidir. Bazen altta yatan barsak ilişkili ve barsak dışı nedenler olabilmektedir. Geçirilmiş hemoroid, fissür cerrahisi, iltihabi barsak hastalıkları, bölgesel yaralanmalar, bağışıklık baskılayıcı hastalıklar, ilaçlar hastalık nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Sınıflaması

Fistüller makat çevresindeki kaslarla olan irtibatına göre basit ve komplike fistüller olarak ayrılabilmektedir.

Bulguları Nelerdir?

Makat çevresinden olan akıntı en sık şikayettir. Hastanın öyküsünden geçirilmiş apse olup olmadığı irdelenmelidir.

Tanısı Nasıl Konur?

Detaylı hasta öyküsü alınması ve fizik muayenede dış ağzın görülmesi ile şüphe uyanması halinde mutlak [fusion_popover title=”Işıklı Bir Alet” anoskop ile makat içerisi değerlendirilmelidir. Tedavi öncesi fistülün haritası çıkarılmalı, kaslarla irtibatının tayini için Manyetik Rezonans Görüntüleme MRG çekilmelidir.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tedavi seçenekleri fistülün haritasına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm tedavilerde değişen oranda tekrarlama ihtimali bulunmakta ve özellikle komplike fistüllerde olası kas harabiyeti nedenli günlük hayatı az ya da çok etkileyen gaz-büyük abdest tutma kusurları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle işlemin tecrübeli ellerde yapılması önemlidir. Fistül tedavisi hasta ve hekim için meşakkatli bir süreç olup, bu tedavide karşılıklı güven ve önerilere harfiyen uymak önemlidir. 

Yapılan tedaviler sırasıyla aşağıda anlatılmakta olup, bazen bir veya birkaç tedavi yöntemi birlikte kullanılmaktadır.

Fistülotomi

Basit fistüllerde kanalın üzerini örten derinin kesilmesi ve açık bırakılan yaranın içinin temizlenmesi yeterli olurken Komplike fistüllerde çok aşamalı cerrahi yöntemler önerilmektedir.

Seton

Komplike fistüllerde aşamalı cerrahi yöntemlerdendir. Fistülün anatomisi ortaya konduktan sonra içerisinden geçirilen kılavuz tel yardımı ile fistülü kateden lastik, silikon vs materyalden gevşekçe bir ip bağlanır ve ilk aşamada enfeksiyon kontrolü sağlanır, apse oluşumu engellenir. Bu aşamadan sonra tedavi şeması şekillendirilir.

Lazer / Radyofrekans (RF)

Günümüz modern uygulamalarından lazerin/RF’in perianal fistülde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bunu en önemli sebepleri, hem olası tekrarlama ihtimalinde yeniden uygulanabilir olması hem de kas ile ilgili doğabilecek harabiyet ihtimalinin sıfıra yakın olmasıdır. Bölgesel anestezi ile çok kısa sürede uygulanabilen bir yöntem olup hasta işlem sonrası günlük hayatına devam edebilmektedir. Özellikle karmaşık anatomisi olan ve enfeksiyon sıklığı fazla olan hastalarda öncesinde seton bağlanması, uygun bir yaklaşımdır.

Benign anorektal hastalıkların (Makat hastalıları) tedavilerini Genel Cerrahi Uzmanları yapar. Bu konu ile özel olarak ilgilenen Genel Cerrahlar ise proktolog veya  kolorektal cerrah olarak adlandırılır.

Op.Dr.Gülden Ballı kadın hastaların makat hastalıklarında (kadın basur, makat çatlağı, perianal fistül)  yaşadıkları  zorlukları görmüş ve 15 yıldır özellikle bu konuda  çalışmalar yapmıştır. Bayan doktor olarak, kadın makat çatlağı hastalığında mahremiyetinize özen göstererek tedavi uygulamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Perianal apse

Hemoroidal Hastalık

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

“Perianal Fistül” için yapılan toplam 10 Yorum;

yasin koçdoğan avatarı

yasin koçdoğan 19 Nis 2022

slm

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 20 Nis 2022

Merhaba

Yanıtla
Hamdi Bozkurt avatarı

Hamdi Bozkurt 27 Eki 2022

Bundan 30 yıl önce o zamanki teknik imkanlar dahilinde uzman doktor olan Mevlüt Topbaş hocam tarafından anal fistül cerrahi müdahalesi gördüm ve son 1 yıla kadar herhangi bir şıkayet yasamadım son zamanlarda yine makakat agzına yakın bir noktadan azda olsa tekrar iltihabik akıntılarım başladı bu sefer lazer yoluyla tedavi olmak istiyorum tedavi giderleri nekadardır ögrenebilirmiyim birde tam olarak adresiniz neresidir hafta sonları için randevu alınabiliyormu

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 Oca 2023

Öncelikle geçmiş olsun. Tedavi giderleri ile ilgili bilgilere +90 (546) 432 83 84 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yanıtla
S.yıldız avatarı

S.yıldız 28 Nis 2022

merhaba
doktorum perianal Mr da apse yok ve fistülünde dış deliği yok içeride yarım kalmış dedi.Müdahale gerekmiyor dedi.Sizce ne yapmalıyım?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 29 Nis 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun
Muayene ve tetkiklerinizi değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.
Değerlendirmemizi isterseniz randevu için +90 (543) 432 83 86 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı günler dileriz.

Yanıtla
Simsim avatarı

Simsim 15 Haz 2022

Hocam merhabalar. Ben 10 ay önce doğum yaptım. 4 yada 5 aydan sonra emzirmeyi bıraktım şuan oğlum 10 aylık fakat mememde acı ağrı hafif sertlikler ve sıkınca iki göğüstende süt geldiğini fark ettim. Ne yapmalıyım sizce

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 24 Haz 2022

Mutlaka bir genel cerraha muayene olunuz. Bu tablo normal olabileceği gibi, memeye ait bir hastalık ya da hormonal bir bozukluk da olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Ali server Yazgan avatarı

Ali server Yazgan 07 Eyl 2022

Her gün muntazam defakasyon var…10 gündür gaitanın ilk parçası çok sert ve kalın..defetmekte çok zorlanıyorum.yaklaşık 10-15 cm….bundan sonraki kısmı normal ve tamamen rahatça boşalıyor…ilk parçayı defederken çok zorlanıyorum.ve çok ıkınıyorum..ağrılı oluyor..ne yapmalıyım..

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 08 Eyl 2022

Merhaba öncelikle geçmiş olsun
Barsak alışkanlığında ani değişiklikler ivedilikle değerlendirilmelidir.
En kısa sürede bir genel cerrahi veya gastroenteroloji uzmanı ile görüşme öneririm.
Sağlıklı günler

Yanıtla

Yorum yapın