basurKalın barsak çıkışında, genellikle orta arka tarafta olan ağrılı yırtık şeklinde yaradır. Eğer hastalık uzun süredir varsa hemen çatlağın dışında eşlik eden skin tag(et parçası) görünümü oluşmakta, hemoroidal hastalıkla karıştırılmasına neden olmaktadır.

Neden Makat Çatlağı Olur?

Kabızlık, sert-kalın dışkılama, ishal atakları, çok ıkınma, stresli yaşam koşulları hastalığın oluşumunu hızlandırmaktadır. Hastalığın ana oluş mekanizması ise makat bölgesini saran kaslardaki istemsiz, fazla kasılmadır. Tedavideki tüm unsurların da hedefi bu kas kasılmasıdır.

Sınıflaması

Akut ve kronik anal fissür olarak ayrılır. Akut yani yeni gelişmiş makat çatlağı yüzeyeldir, kolayca tedavi edilebilir. Ancak tanıda gecikme olur ve kronikleşirse tedavisi bazen zor olabilmektedir.

Bulguları Nelerdir?

Dışkılama esnasında ağrı, yanma, tuvalet kağıdına bulaşır şekilde çizgisel kanama ile sık karşılaşılır. Bunun yanı sıra dışkılama sırasında cam ya da jilet ile kesilir şekilde ağrı, hastaların en sık yaptığı tariftir. Tanıda gecikme olduğunda ıslaklık hissi ve kaşıntı eklenmektedir.

Tanısı Nasıl Konur?

Detaylı hasta değerlendirmesi ve elle yapılan muayene tanı için yeterlidir. Eğer şikayetler ile örtüşmeyen muayene bulgusu varsa altta yatan olası barsak hastalıkları açısından rektoskopi, kolonoskopi gibi kalın barsak inceleme tetkikleri yapılmalıdır.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

1-Yaşamsal Düzenleme ve Tıbbi Tedavi

Hastaların çoğunda beslenme, dışkılama alışkanlıklarında düzenleme, uygun lif takviyesi, sıcak su duşu, bölgesel kas kasılması üzerine etkili kremlerin kombinasyonu ile tedavi mümkünür.

Tedavinin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi dışı ve bu yöntemlerin de yeterli olmadığı hastalarda cerrahi tedavi önerilmektedir.

2-Botulinum Enjeksiyonu

Yaşamsal düzenleme ve tıbbi tedavi ile iyileşme sağlanamayan hastalarda kas içerisine botulinum toksini yapılarak 4-6 ay süre ile geri dönüşlü olarak kas felci sağlanmakta; bu dönemde çatlağın iyileşmesi hedeflenmektedir.

3-Ameliyat (Sfinkterotomi)

Bölgesel anestezi ile yaklaşık 10 dakika süren bir ameliyattır. Hastalığın sebebi olan kasın bir kısmı kesilerek makat çatlağının iyileşmesine olanak sağlanmaktadır. Bu esnada makat çıkışında oluşmuş et parçası da çıkarılabilmektedir.

Makatta çatlak tedavisi için hangi bölüme başvurmak gerekir?

Makatta çatlak veya makat yırtığı (anal fissür) nedeni ile yapılan tüm işlemleri Genel Cerrahi Uzmanları yapar. Bu konu ile özel olarak ilgilenen Genel Cerrahlar ise proktolog veya  kolorektal cerrah olarak adlandırılır.

Op.Dr.Gülden Ballı kadın hastaların makat hastalıklarında (kadın basur, makat çatlağı)  yaşadıkları  zorlukları görmüş ve 15 yıldır özellikle bu konuda  çalışmalar yapmıştır. Bayan doktor olarak, kadın makat çatlağı hastalığında mahremiyetinize özen göstererek tedavi uygulamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hemoroidal Hastalık (Basur)

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Perianal apse

Perianal fistül

“Anal Fissür (Makat Çatlağı)” için yapılan toplam 22 Yorum;

Meric karakoc avatarı

Meric karakoc 13 Oca 2021

Merhaba iyi akşamlar bir sorunum var ve size sormak istiyorum. 2 ay önce erkek arkadaşımla ters ilişkimiz oldu o günden beri şikayetlerim gecmiyor. Bu ayla birlikte 3 aydan beri cekiyorum bu durumu sürekli ishalim makatımda yanma kaşıntı da var ve dışkılama sırasında cam kesiği gibi bir acı oluşuyor genel cerraha gidip anlattım şikayetlerimi ama yardımcı olmadı sizce ne olabilir cözüm yolu bulamıyorum cekmekte istemiyorum

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 14 Oca 2021

Merhaba, makat çatlağı (Anal fissür) oluşmuştur. Ancak ayrıntılı muayene etmek gerekir. Tedavisi ameliyatsız olarak klinik şartlarında yapılmaktadır. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Lara Us avatarı

Lara Us 23 Oca 2021

Merhabalar doktorum ben İzmire gelip size gelmek istiyorum bende içte ve makatın dış uç kısmında çatlak varmış.Birinde deri çıkıntısı memecik oluştu elime geliyo ve görsel açıdan da rahatsızım.Başka bir doktora gittiğimde bunu ancak ameliyatla beraber alacağını söyledi ama ben ameliyat istemiyorum bo…sla beraber bu memecik alınabilirmi. Teşekkür ederim şimdiden.

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 01 Şub 2021

Merhaba Lara Hanım, makat hastalıklarında en önemli olan şey iyi bir muayene ve doktorun terübesidir. Neler yapılacağına bu muayene sonrasında karar verilebilir. Bizim uyguladığımız tedavilerin büyük çoğunluğu ameliyatsız yöntemler olup, kliniğimizde yapılmaktadır. Bizimle görüşmek isterseniz 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
hasan turan avatarı

hasan turan 17 Mar 2021

merhaba ben bir buçuk yıl önce bende sol kalçadan çıban oluştu bir kaç tane doktora gittim son gittiğim doktor anal fistül teşhisi koydu ama riskli olduğu için cerrahi müdahale yapmadı ve fakülteye gitmem gerektiğini söyledi

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 17 Mar 2021

Merhaba Hasan Bey,makat hastalıklarında en önemli olan şey iyi bir muayene ve doktorun terübesidir. Özellikle anal fistül şüphesinde görüntüleme yöntemleri de (MR gibi) yaygın şekilde kullanılmaktadır. Neler yapılacağına muayene ve gerekirse çekilecek MR sonrasında karar verilebilir. Bizim uyguladığımız tedavilerin büyük çoğunluğu ameliyatsız yöntemler olup, kliniğimizde yapılmaktadır. Bizimle görüşmek isterseniz 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Serkan serkan avatarı

Serkan serkan 09 May 2021

Yaklaşık olarak 3 ay olucak bi kesik var sızlıyor lacofen madecassol kullandım geçmedi meme oluşumu akıntı vs yok ama bazen fena sızlıyor sadece bir küçük çizik var tedavisi için bo…su veya ameliyat şart mı

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 May 2021

Merhaba Serkan bey, anlattığınız şey bir anal fissür (Makat çatlağı) olabilir. Bazen uygun ilaç tedavisi ve beslenme önerileri ile geçebilir. Ancak öncelikle tanısının doğru konulması gerekmektedir. Bizimle görüşmek isterseniz 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Aygül yaşar avatarı

Aygül yaşar 06 Nis 2021

Merhaba bende 5kez apse boşaltım oldu ardından fistül oluştu 2kezde fistül ameliyatı oldum ama şuan hala ağrım ve akıntım devam ediyor

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 08 Nis 2021

Merhaba Aygül hanım, öncelikle geçmiş olsun. Tekrar eden apseler ve fistül cerrahisine yanıt alınamaması, detaylı değerlendirme gerektirir. İhmal edilmesi ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Mutlaka deneyimli bir ekiple yola çıkmalısınız.
İletişim kanallarımız 7/24 açıktır. Sağlıklı günler.

Yanıtla
Bade gül avatarı

Bade gül 05 May 2021

Merhaba 7 ay önce ters bir iliskim oldu. Makatımda yanma ve kaşıntı söz konusu. Büyük abdestimi yaparken ıslaklık oluşuyor. Kolonoskopi yapıldı ama herhangi bir catlak yırtık cıkmadı. Sürekli idrarımda enfeksiyon cıkıyor vajinal bölgemde aynı sekilde. Akıntı yanma kasıntı söz konusu. İcmedigim ilac kalmadı. Sızce iltihap durumu söz konusu olabilir mi ? İltihap olsa kolonoskopide cıkar mı

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 May 2021

Merhaba, makat çatlağı (Anal fissür) oluşmuştur. Ancak ayrıntılı muayene etmek gerekir. Tedavisi ameliyatsız olarak klinik şartlarında yapılabilmektedir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bir randevu oluşturabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yanıtla
Hasan yilmaz avatarı

Hasan yilmaz 01 Oca 2022

Merhaba bende iki tane anal fissur var herhangi bir hastalik olmadan sert diski nedeniyle 2 adet fissur olabilirmi?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 02 Oca 2022

Merhaba Hasan bey. Öncelikle geçmiş olsun. Sert dışkı nedenli fissür gelişimi sıktır. Ancak yerleşim ve sayı olarak olağan dışı durumlar mutlaka detaylı değerlendirilmeklidir. Lütfen ertelemeden uzman bir hekime muayene olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Yanıtla
Mehmet avatarı

Mehmet 20 Şub 2022

Sayın doktor, ben 25 yıldır hemoroit hastasıyım, önemli bir şikayetimde yok. Yalnız yaklaşık 3 aydır, makat çevresinde kaşınma, makattan kurt çıkıyormuş gibi kıpırdama, bazen hafif yanma oluyor. Ben 78 yaşındayım, bu krona yüzünden sağlık kuruluşlarına, kalabalığa girmek istemiyorum. Zorunlu olursa girebilirim. internette bu kaşıntı için Pruzon krem tek çözüm diye yazı okudum, eczanelerde yok, nerde den bulabilirim. Şu an İzmir/ gümüldür beldesindeyim. Çok büyük bir rahatsızlığım yok ama , aklım orada olduğu için, her an kaşınıyormuş hissediyorum. İlginize teşekkür eder, yönlendirirseniz sevinirim.

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 20 Nis 2022

Merhaba Mehmet bey
Yaşınız ve mevcut şikayetiniz etraflıca değerlendirilmelidir.
Lütfen internet bilgileri ile tedavinizi yönetmeyiniz.
En kısa sürede bir sağlık kuruluşundan destek alınız.
Sağlıklı günler dilerim

Yanıtla
Fadime Şen avatarı

Fadime Şen 03 May 2022

Merhaba Gülden Hanım 25 yaşındayım 2 tane hemoraidim var biri dış biri iç ilaç tedavisiyle ağrılarım geçiyordu fakat aralıktan beri anal fissür oluştu.Günlük yaşantımı oldukça etkiliyor sıcak su oturması yapıyorum biraz rahatlıyorum.Kullanmadığım ilaç kalmadı.Kastamonu da oturuyorum size muayene olmak istiyorum.Muayene olduktan sonra ameliyatı hemen olabiliyor muyum?Kaç günde günlük yaşantıma dönebilirim?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 26 May 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
Randevu planlaması sırasında ;eğer bir müdahale planlamacaksa aynı gün içinde yapılması için organizasyon kurulabilir.
İşleme göre normal yaşama dönüş süresi değişkenlik gösterir. Randevu oluşturmak üzere bize 0 (546) 432 83 84 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla
Filiz Aras avatarı

Filiz Aras 21 Eki 2022

Merhaba benim ileri derecede rektoselim var.Acaba bana yardım edebilirmisiniz.Bilgi verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 Oca 2023

Öncelikle geçmiş olsun Filiz hanım. Muayene imkanımız olursa tedavi seçenekleri hakkında görüş verebiliriz.

Yanıtla
Tuğçe Yakar avatarı

Tuğçe Yakar 11 Kas 2022

Merhabalar, bende çok uzun zamandır süren bir makat kaşıntısı var. Daha önce bir çok doktora gittim ve gerekli tetkikler yapıldı ama hiçbir şey çıkmıyor. Kaşıntı ise şiddetlenerek devam ediyor. Geceleri uyuyamayacak hale geldim. Acaba başka bir bölüme mi görünmem gerekiyor?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 Oca 2023

Öncelikle geçmiş olsun. Eğer genel cerrahi ile ilgili bir problem yoksa dermatoloji ile görüşebilirsiniz.

Yanıtla

Yorum yapın