Kasık Fıtığı Nedir?

Fıtık, karın duvarında doğuştan zayıf olan ya da sonradan zayıflamış bölgeden karın içi doku ve organların bombeleşmesi olarak tanımlanabilir. Kasık, göbek ve göbek çevresi fıtıkları doğuştan zayıf olan bölgeden çıkan fıtıklara örnektir. Karın duvarı fıtıklarının % 90’ı kasık fıtıklarıdır ve erkeklerde daha çok görülür. Doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yeniden açılması sonucu ortaya çıkanlara indirek kasık fıtığı, karın duvarındaki zayıf noktadan çıkanlara direk kasık fıtığı denir.

Fıtıklar, oluştukları bölgede cilt altında şişlik, bölgede ağrı, özellikle yemekten sonra gelişen kramp şeklinde karın ağrısı, kabızlık, idrar şikayetleri gibi durumlara sebep olabilir. Boğulmuş fıtık olması halinde barsak tıkanıklık bulguları, şiddetli ağrı, enfeksiyon bulguları gelişebilmektedir. Özellikle karın içi basıncını artıran durumlarda; örneğin öksürme, ıkınma, uzun süre ayakta kalma, karın kaslarını çalıştıran egzersiz yapma durumunda kasıkta belirginleşen şişlik, kasık fıtığı için uyarıcı bulgudur. İstirahat halinde, düz yatarken şişliğin azalması fıtığın karın içine dönebildiğine işaret iken; azalmaması boğulmuş fıtık ilk bulgusu olabilir.

Tanısı Nasıl Konulur?

Fizik muayene, tanıda yeterlidir. Muayenede şüpheli bulgular olması halinde, veya karşı kasığın da değerlendirilmesi gerektiğinde yüzeyel doku ultrasonografisi yapılmaktadır.

Fıtık Tedavisi Nedir?

Yeri ne olursa olsun, fıtık hastalığının tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaç ile tedavisi ya da kendiliğinde gerilemesi mümkün değildir.

Hastalar fıtık bağı, korse, sporcu çamaşırı ile şikayetlerinde rahatlama hissedebilir ancak bu yöntemler fıtığın tedavisine katkı sağlamadığı gibi; hastalığa bağlı risklerden de korumaz. Üstelik uzun süre kullanılan bu aparatlar, bölgede yapışışlıklara neden olacağından yapılacak cerrahi müdahale sırasında zorluk nedeni olabilmektedir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karın duvarından bombeleşen organ sıklıkla barsaklar olduğundan, fıtık kesesi içerisinde sıkışması halinde dolaşımı bozulmakta, ameliyat acil hal almakta ve ameliyat esnasında dolaşımı bozulup gangrene gitmiş bu barsak kısmının çıkarılması gerekebilmektedir. 

Kasık Fıtığı Tedavisi

Yerleşim yerinden bağımsız olarak fıtık cerrahisinde amaç, karın duvarında fıtığın oluştuğu zayıf bölgenin, sentetik/kompozit/biyolojik yama materyali(mesh) ile kapatılmasıdır. Onarım şekli; yamanın konumlandığı katmana göre sınıflanabilir.Yama, adelenin üstüne; adele arkasına veya direk karın içine yerleştirilebilir.     

-Laparoskopik (Kapalı) Kasık Fıtığı Tamiri

Genel anestezi ile yapılan ameliyatlardır. Tüm laparoskopik ameliyatlar gibi işlemde karbondioksit gazı kullanılır. Karın duvarına yerleştirilen 0,5-1 cm boyutlarındaki 3 adet giriş yerinden özel cihazlar ile kamera eşliğinde yapılan ameliyatlardır. Karın duvarı ile karın zarı arasına girilerek fıtık bölgesine arkadan ulaşılır. Geniş bir çalışma alanı oluşturulur. Açık onarımdan daha büyük bir yama materyali yerleştirilmektedir. Bu yama materyali kendinden yapışkanlı ve 3 boyutlu olabileceği gibi farklı hammaddelerden yapılmış pek çok yama çeşidi mevcuttur.

En avantajlı olduğu hasta grubu, iki taraflı ve yinelemiş fıtıklardır. Ancak klinik pratikte tüm fıtık olgularında uygulanmaktadır. Genellikle 1 gece hastane yatışı gerektirir. Taburculuk sonrası hareket kısıtlılığı gerektirmez. Dikiş alınması ve pansuman gerekmez.

-Gerginliksiz Kasık Fıtığı Tamiri(Açık Yöntem)

Sıklıkla spinal(belden iğne anestezisi) ile yapılan onarımdır. Açık onarımda deri ve deri altı tabaka geçildikten sonra kas kılıfı açılarak fıtık bölgesine ulaşılır. Fıtık kesesi denilen karın zarı, testis kanalı ve damarsal yapılarından ayrılarak karın duvarına kadar ayrıştırılır. Bu noktada karın zarı bağlanarak düz bir zemin elde edilir. Potansiyel fıtık alanlarını örten yama, bu düz zemine serilerek kasık tendonu ve kas tabakasına dikişler ile tutturulur. Genellikle 1 gece hastane yatışı gerektirir. Taburculuk sonrası 4-6 hafta süre ile dikişlerin güvenliği açısından hareket kısıtlılığı gerektirir. Dikiş alınması ve pansuman gerekmez. 

Neden Kapalı Kasık Fıtığı Tamiri?

  • Ameliyat sonrası hasta konforu açık onarımlara göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası ağrı daha azdır.
  • İş, egzersiz ve normal yaşama dönüş daha hızlıdır.
  • Açık ameliyatlar sonrası bölgedeki sinirlerin sıkışmasına bağlı görülebilen kronik ağrıya, kapalı onarımlardan sonra daha az rastlanır.
  • Açık onarımlara göre hastalığın tekrarlama ihtimali daha düşüktür.

“Kasık Fıtığı” için yapılan toplam 23 Yorum;

Metin Kabarık oğlu avatarı

Metin Kabarık oğlu 06 Nis 2022

Sağ ve Sol iki tarafımda da Kaşık fıtığı var bilgi almak istiyorum

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 15 Nis 2022

Merhaba
öncelikle geçmiş olsun
Fıtık hastalığınızın muayenesi sonrası, ameliyatın tekniği, yapılacağı hastane ve kullanılacak malzemelere göre fiyat çalışması yapılabilir.
Randevu için lütfen 0 (546) 432 83 84 numaralı hattan bize ulaşınız
sağlıklı günler dileriz

Yanıtla
Sait Çuğalır avatarı

Sait Çuğalır 08 May 2022

Merhaba Sayın doktor hanım. Benim sağ tarafta kasık fıtığı var nasıl tedavi olabilirim. Açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı. Teşekkür ederim şimdiden

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 26 May 2022

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Birkaç özel durum dışında fıtık ameliyatları kapalı olarak yapılmaktadır. Bu şikayetleriniz sebebiyle genel cerrahiye başvurmanız gerekmektedir. Kliniğimizden destek alarak muayene olmak isterseniz bize 05464328384 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yanıtla
Aydın Gök avatarı

Aydın Gök 05 Ağu 2022

Doktor Hanım merhabalar Ben de hem varikosel hem de sol kasığımda fıtık var Ben farklı zamanlarda ameliyat olsam sakıncası var mı Bi de hocam kasık fıtığı ameliyatımı kapalı yaptırmak istiyorum Kapalı fıtık ameliyatının varikosele zararı olur mu

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 26 Ağu 2022

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Her iki hastalık için eş zamanlı laparoskopik cerrahi planlanabilirliği konusunda deneyimli genel cerrahi ve Üroloji uzmanı iş birliği gerekir.
Fıtık ameliyatını, bir engel yoksa kapalı Olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Ersin avatarı

Ersin 26 Ağu 2022

Doktor hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, merakımızı giderdiniz. Sağolun

Yanıtla
Oktay ö. avatarı

Oktay ö. 16 Eki 2022

Sağ tarafımda kasık fıtığı başlangıcı var hmn amalıyat olmak ıstemıyorum bu süreç te nelere dıkkat etmelıyım tavsiye alabılırmıyım tşk

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 11 Oca 2023

Öncelikle geçmiş olsun.Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyat olduğundan alacağınız önlemler tedavi gereksinimini ortadan kaldırmaz.

Yanıtla
mustafa candan avatarı

mustafa candan 26 Eki 2023

Sağ kasık fıtığı ile göbek fıtığı ameliyatı olmak istiyorum.Kapalı ameliyat yapıyormusunuz, kasık ve göbek fıtığı birlikte kapalı olabilirmi

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

internet sitesi çalışmaları nedenli geç dönüş yapıyoruz
kusura bakmayın
evet tüm prosedür kapalı yapılabilir.
sağlıklı günler

Yanıtla
Mustafa Necati Keleş avatarı

Mustafa Necati Keleş 05 Kas 2023

Merhaba hocam kasık fıtığı geğirme yapar mı
Teşekkürler

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

öncelikle geçmiş olsun.
böyle bir şikayete sebep olmasını beklemeyiz.

Yanıtla
Onur avatarı

Onur 18 Kas 2023

Ben açık kasik fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyat olalı 3 ay oldu ve şu sıralar ara ara ağrılar oluyor, sızlama çekme gibi durumlar oluyor bu normal mi yoksa beni ameliyat eden doktora gözükmem gerekirmi

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

kasık fıtığı ameliyatı sonrası gelişen bu durumu mutlaka doktorunuz ile görüşün.
geçmiş olsun

Yanıtla
Rüçhan Şıpka avatarı

Rüçhan Şıpka 08 Ara 2023

Merhabalar erkek hastalara da kasık fıtığı amaliyatı yapıyormusunuz. Ben sağ tarafımdan 5 yıl önce olmuştum. Şimdi de sol tarafımdan olmam gerekiyor. Birde bölge olarak yerinizi öğrenebilir miyim.

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

tabii ki yapıyoruz Rüçhan bey.
yerimiz Alsancak İzmir de
bekleriz

Yanıtla
Raşit avatarı

Raşit 26 Ara 2023

Dr hanım merhabalar sol kasığımda ağrılarım vardı genel cerraha gittim elle yapılan muayenede iki taraflı fıtık denildi böbreklerimde de kitle var denilmişti bu ağrıları sebebi hangisidir Teşekkürler

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

merhabalar öncelikle geçmiş olsun
tabii ki detaylı değerlendirme yapmadan ve muayene etmeden bu durumda fikir vermek uygun olmaz.
sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Serkan avatarı

Serkan 11 Oca 2024

Hocam merhaba ben bundan 10 sene apandist ameliyatı olmuştum göbek deliğimide dikmiş doktor orası son 1 2 senedir içinden iltihap akıyor nodül olmuş 0.6mm fıtık var dedi doktor büyürse alırız dedi ama sürekli 2 3 ayda bir iltihap akıyor içinden bende anlamadım banyo bile olamıyorum doğru düzgün sizce ne yapmalıyım ?

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

merhaba Serkan bey
öncelikle geçmiş olsun
sürekli akıntı varsa ameliyat ile bir çözüm üretmek daha mantıklı olur.
lütfen doktorunuzun önerilerine uyunuz
sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Muhsin avatarı

Muhsin 29 Şub 2024

Takriben 25 yıl önce apandisit ameliyatı oldum. Sağ kasığımda ameliyat yerinde ağrısız ve akıntısız bir şişlik oluştu.Bunun nedeni nedir ameliyat olmam gerekir m.86 yaşındayım
ı

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 27 Mar 2024

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Bu bulgular ameliyat yeri fıtığını düşündürüyor. Muayene ve tetkikler ile doğrulanır ise ameliyat gerekir.

Yanıtla

Yorum yapın