Endoskopik Mide Balonu Nedir?

Endoskopik Mide Balonu, 1980 li yıllardan bu yana uygulanması Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış, fayda ve zararları tıp literatürü tarafından geniş çalışmalar ile ortaya konmuş, ameliyatsız obezite tedavi yöntemidir.

Endoskopik Mide Balonu tedavisinde amaç, midede yer kaplayan silicon balon ile hacim, dolayısıyla posrsiyon kısıtlamak ve hastanın diyet uyumunu arttırmaktır. 

 6-12 ay süre ile midede kalabilen, ve ayrıca 1 yıl içerisinde hacmi tekrarlayan endoskopiler ile ayarlanabilen mide balonları mevcuttur. Tamamı mide duvarı ile temasında ve tıbbi olarak kullanımında sakınca olmayan silikon materyalden üretilmiştir.

Endoskopik Mide Balonu Zararlı Mıdır?

Endoskopik Mide Balonu ile ilgili çalışmalar 40 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Obezite ve obezite kaynaklı yandaş sağlık sorunları ile karşılaştırıldığında mide balonu kaynaklı düşük ihtimalli komplikasyon oranları kabul edilebilir risk içermektedir.

mide balonu 1 1Endoskopik Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Endoskopik Mide Balonu diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü sağlayamayan hastalarda diyet uyumunu arttırmak için geliştirilmiş bir tıbbi cihazdır.

  • * Beden Kitle İndeksi değeri, cerrahi için uygun olmayan
  • * Ameliyatı, ek hastalıkları nedeniyle yüksek riskli olan,
  • * Diyet uyumsuzluğu sebebiyle kilo kontrolünde başarısızlığı olan
  • * Süper morbid obezitesi nedenli ameliyat öncesi risk azaltılması gereken seçilmiş hastalarda;Uygulanabilir.

Gebelerde daha önce obezite cerrahisi geçirmiş olanlarda,  mide fıtığı olan veya mide ameliyatı geçirmiş hastalarda Endoskopik Mide Balonu uygulanamaz. 

Endoskopik Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu endoskopik olarak, uyku verici ilaçlar eşliğinde yapılan günübirlik bir işlemdir. 8 saat açlık sonrası uyutucu ilaçlar eşliğinde öncelikle endoskopi işlemi yapılır. Midede herhangi bir hastalık tespit edilmezse sönük haldeki balon, mide içerisinde uygun pozisyonda şişirilir. Şişirme için mavi boyalı serum kullanılmaktadır.

Yaklaşık 15-20 dakika süren işlem sonrası, hasta günübirlik servis yatağında takip edilir. 30-45 dakika sonra sıvı gıda alımı sağlanarak hasta taburcu edilir.

Mide balonu uygulaması sonrası ilk 5-7 gün mide ağrısı, bulantı, kusma olabilmektedir. Bu nedenle reçeteli ilaçların kullanımı hususundaki önerilere dikkatle uyulması gerekir.

Mide balonu uygulaması sonrası günlük yaşantı ve beslenme alışkanlıklarına uygun şekilde düzenlenmiş beslenme takip programı uygulanır. Sık aralıklarla, hastanın beslenme programı uzman diyetisyenler tarafından takip edilir. 

Endoskopik Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Endoskopik yolla koyulan tüm mide balonları, aynı ilk uygulamadaki gibi anestezi il eve endoskopik yolla çıkarılır. Endoskopi ssırasında özel cihazlar ile midenin içerisindeki balon söndürülür vet ek parça halinde yine özel cihazlar ile dışarı alınır. 

Endoskopik Mide Balonu Sonrası Neler Yaşanır?

Endoskopik Mide Balonu uygulaması sonrası kişiden kişiye farklılık göstermekle birlite 3-5 gün süren bulantı, mide krampı, kusma, karın ağrısı, karın şişliği gibi yakınmalar olabilmektedir. Şiddet ve sıklığı gün geçtikçe azalan şikayetler, hastanın midesinin balona alışması ile son bulur. 

Endoskopik Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl olur?

Endoskopik Mide Balonu sonrası  ilk hafta kademeli olarak gıda kıvamının artacağı bir diyet programı uygulanır. Bu süre sıvı, ince püre, kalın püre ve katı gıda dönemini içeririr. Amaç yaşayabileceğiniz alışma süreci şikayetlerini minimuma düşürmektir.

Kalıcı beslenme programınız tamamen kişiye özel hazırlanır ve konusunda uzman bariatrik diyetisyenler ve klnik destek ekibi tarafından yakın takip edilir.

Endoskopik Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Midede yer kaplayan balon varlığı nedeniyle hastanın porsiyon miktarı azalır, sürekli dolu olan mide nedeni ile iştah da indirekt olarak azalmaktadır.

Daha küçük porsiyon ile doyan ve geç acıkan hasta diyetisyen tarafından düzenlenmiş olan beslenme programı ile 15-25 kg kilo kaybını, daha kolay ve sürdürülebilir tempoda sağlayabilir.

Mide balonunun obezite cerrahisi etkisi yaratmayacağı ve mutlaka uygun beslenme programı ve egzersiz ile etkin olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Ana hedef, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin, yaşam şekli haline getirilmesine yardımcı olmaktır.

Endoskopik Mide Balonu Fiyatı Ne Kadardır?

Endoskopik Mide Balonu program ücreti, kullanılan balonun markasına, güncel döviz kuruna, uygulama yapılan endoskopi ünitesinin fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

Endoskopik Mide Balonu  ile kaç kilo verilebilir?

Endoskopik Mide Balonu, diyet uyumunuzu kolaylaştıran, kilo verme sürecine kolay  başlamanızı sağlayan bir yardımcıdır. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerileri ile kilonuzun %10-15  ini vermenizi sağlar. Ancak programa uyumunuz ve edindiğiniz yeni sağlıklı alışkanlıklarınızı devam ettirdikçe de kilo verme oranınız artar.

“Endoskopik Mide Balonu” için yapılan toplam 16 Yorum;

Şule ERYILDIZ avatarı

Şule ERYILDIZ 04 May 2021

Merhaba ücret alabilir miyim?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 07 May 2021

Merhaba Şule hanım, 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
NAZLI avatarı

NAZLI 02 Haz 2021

MERHABA MİDE BO…SU UYGULAMASI YAPILIYOR MU

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 03 Haz 2021

Merhaba Nazlı hanım, mide bo…su işlemi sıkça yaptığımız bir işlemdir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
Ayhan yaman avatarı

Ayhan yaman 06 Tem 2021

Ucret almak istiyorum

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 07 Tem 2021

Merhaba Ayhan bey, mide bo..ksu işlemi sıkça yaptığımız bir işlemdir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
İkbal Gündüz avatarı

İkbal Gündüz 28 Haz 2021

Merhaba, yurtdışından gelindiğinde nasıl oluyor işlemler? Yine mecburi bir gelme gerekiyor mu balonu çıkartmak için?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 01 Tem 2021

Merhaba İkbal hanım, yurtdışında iseniz öncelikle sizlerle diyetisyenimiz eşliğinde online bir görüşme yapıyoruz. Bu görüşmede hangi işlemin sizin için uygun olacağına birlikte karar veriyoruz. Obezite ile ilgili görüşmelerimiz ücretsizdir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
Büşra KOÇAK avatarı

Büşra KOÇAK 28 Haz 2021

Yeriniz nerededir acaba

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 01 Tem 2021

Merhaba Büşra hanım, adresimiz “Alsancak, Kültür Mah. Talatpaşa Blv. No:1 K:3 D:6, 35220 Konak/İzmir” ‘dir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
Kader siar avatarı

Kader siar 29 Haz 2022

Merhabalar elipse yutulabilir mide balonu uygulaması yapıyormuşsunuz hocam ,kendiliğinden eriyip idrar yoluyla atilan ,4aylik

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 26 Ağu 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
Evet, yutulabilir mide balonu uygulaması yapıyoruz.
Detaylar İçin bize +90 (543) 432 83 86 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı günler

Yanıtla
Melike Akcan avatarı

Melike Akcan 17 Kas 2021

Merhabalar işlem bilgisi ve fiyat bilgisini rica edebilir miyim Kasım ayı içerisinde mutlaka bu operasyonu geçirmem gerekiyor.
Teşekkürler

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 19 Kas 2021

Merhaba Melike hanım, mide balonu işlemi kliniğimizde sıkça yaptığımız bir işlemdir. 0 (546) 4328384 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Yanıtla
zeynep aktaş avatarı

zeynep aktaş 19 Şub 2022

Hocam merhaba ben izmirde mide botoxu yaptırdım 6 gün önce fakat yaptırdığımın 2. gününden beri solunum baskılama sıkıntısı çekiyorum zor nefes alıp veriyorum desem olacak yapan klinikle görüştüm böyle birşey olması botoxla alakalı bir durum değil diyorlar. ben internetten araştırdığıma göre yan etkilerinde mevcut ben hangi doktora görünmeliyim siz bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 20 Nis 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
Botoks ile böyle bir vücut reaksiyonu beklemiyoruz; ancak endoskopide verilen anestezi ilaçları ya da tedavide kullanılan diğer ilaçlar bu duruma yol açmış ya da mevcuttaki akciğer hastalığı gün yüzüne çıkmış olabilir.
Öncelikle işlemi yapan ekiple tekrar görüşme sağlayıp; akabinde Göğüs Hastalıkları uzmanından fikir alın derim.

Yanıtla

Yorum yapın