Ameliyat öncesi hazırlık ne kadar zamanımı alır?

Tüm tetkik ve muayenelerinizin randevuları ekibimiz tarafından organize edilmektedir. Hazırlığımız sizinle beraber belirlediğimiz bir günde, sabah saatlerinde başlamakta ve tahmini olarak 3-4 saat içerisinde bitmektedir. Tüm bu aşamalarda ekibimiz size refakat etmektedir.

Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalır mıyım?

Hastalarımızın büyük çoğunluğunda yoğun bakım ihtiyacı olmaz. Bazı yüksek riskli hastalarımızda nadiren yoğun bakım ihtiyacı olabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk gün için refakatçi olması kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olabilir. Ancak refakatçiniz yoksa endişelenmeyin ekibimiz size bu konuda destek verecektir.

Ameliyat sonrası çok ağrım olacak mı?

Tüp mide operasyonu sonrası ilk 2-3 saat minimal düzeyde ara ara sancılarınız olabilir. Bunlara da damardan verilen ağrı kesiciler ile anında müdahale edilmektedir.

İşe Ne Zaman Başlanabilir?

Tüp mide operasyonu sonrası masa başında çalışıyorsanız 1 hafta sonra iş başı yapabilirsiniz. Yoğun efor gerektiren işiniz var ise 15 gün dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Ameliyattan sonra ne zaman duş alabilirim?

Ameliyat sonrası taburcu olduğunuz gün duş almanızda bir sakınca yoktur. Yara yerinizi tamamen kurulamanız gerekmektedir.

Sonda Takılır Mı?

Ameliyat sonrası sonda takılmaz. Hastalarımız odasına geldikten 2-3 saat sonra ayağa kalkabilir ve kendi ihtiyaçlarını görebilir konumda olur.

Kilo vermeye ne zaman başlarım?

Tüp mide ameliyatı sonrası verilen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız.  İşlemin amacı 1 yıl içinde fazla kilonuzun %80’nini vermektir.

Tüp mide ameliyatı sonrası günümüzde artık estetik dikiş kullanıldığı için dikişleriniz alınmadan kendiliğinden eriyip düşecektir.

Ameliyat sonrası sigara içebilir miyim?

Tüp mide ameliyatı sonrası sigara kullanan hastalarımızın en az 1 ay boyunca sigara tüketmemeleri önerilir. Böylece yara yerlerinin iyileşmesi daha hızlı olmakta ve enfeksiyon riski azalmaktadır.

Ameliyat sonrası ne zaman kahve içebilirim?

Ameliyat sonrası ilk 1 ay kahve tüketilmemesi önerilir.

Ameliyat sonrası ne kadar süre vitamin kullanacağım?

Tüp mide ameliyatı sonrası kan değerleriniz rutin takip edilmektedir. Bu süreçte doktorumuz ihtiyacınıza göre vitamin takviyelerini diyetinize ekleyebilir. Maksimum 1-2 yıl aralıklarla takviye kullanmanız gerekebilir.

Kilo kaybıyla birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?

Bu süreç içerisinde gerçekleşecek doğal sarkmalar ameliyattan 1-2 hafta sonra alınmaya başlanacak hafif spor eşliğinde minimuma indirilebilir.

Daha önce geçirdiğim ameliyatlar bu operasyon için bir engel teşkil eder mi?

Çok eski yıllara dönük geçirdiğiniz operasyonları dahi doktorumuzla paylaşmalısınız. Bu hekimimizin sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olması operasyon sürecinde yardımcı bilgi niteliğindedir fakat geçmişte olunan ameliyatlar( apandist, sezeryan , kapalı operasyonlar, karın bölgesi dışında kalan ameliyatlar vb…) engel teşkil etmemektedir.

Operasyon sonrası normal yaşantıya ne zaman dönülür?

Bu kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte, operasyon kapalı (laparoskopik) yöntemle yapıldığı için ve hastanede kalış süresi kısaldığı için, kişi genelde operasyonun 4-7. günü normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası ne zaman hamile kalabilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk 1 yıl için gebelik önerilmez. Ameliyattan 1 yıl sonra sağlıklı şekilde kadın doğum takibi ile gebe kalmanızda bir sakınca yoktur.Ameliyat sonrası ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Tüp mide operasyonu sonrası size reçete edilmiş ilaçlar haricindeki ilaç kullanımları için takibinizi sağlayan doktorunuza danışmanız gerekir.

Yurtdışından gelen hastalarda ameliyat programı nasıl oluyor?

Yurtdışında yaşayan hastalarımızın bize toplamda 7 gün ayırması yeterlidir. Gerekli transfer ve konaklama hizmetleri için klinik asistanı ya da koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz.

Operasyon sonrası ne zaman uçağa binebilirim?

Hastaneden taburcu olduğunuz anda uçağa binebilirsiniz. Hiçbir engel yoktur. Bunun için size gerekli belge klinikten düzenlenerek teslim edilecektir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra egzersizlere başlayabilirim?

Operasyondan 1 hafta sonra hafif egzersizlere (yürüyüş,koşu,bisiklet vb….) başlanabilir. Ağır egzersizlere operasyon sonrası 6.-8. Haftadan sonra başlamanız uygundur.

Ameliyattan sonra ne zaman denize girebilirim?

Tüp mide operasyonundan 3 hafta sonra havuza-denize girebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki cinsel yaşam nasıl olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 3 hafta cinsel perhiz önerilmektedir. 3 haftadan sonra cinsel hayata başlamakta sorun yoktur.

Ameliyattan sonra midem tekrar büyür mü?

Tüp mide operasyonu kısıtlayıcı bir obezite tedavi yöntemidir. Ameliyat sonrası kurallara uyduğunuz taktirde midenizin büyümesi söz konusu değildir.

Ameliyat sonrası tekrar kilo alır mıyım?

Tüp mide operasyonu sonrası diyetinize uyum sağladığınız sürece kilo almanız mümkün değildir.

Revizyon ameliyatı nedir?

Yenileme, düzeltme operasyonu olarak tanımlanabilir. Obezite cerrahisi sonrası yanlış ameliyat, doğru yapılmamış cerrahi, çeşitli sebeplerden dolayı geri kilo alımı olan hastalarda kişiye özel revizyon ameliyatları ile hastalar tekrar ideal kilolarına düşebilmektedir.

Yorum yapın