Hemoroid ya da halk arasında bilinen isimleri ile basur/mayasıl, aslında kalın barsak çıkışında yer alan normal yapısal elemanlardır. Sağlıklı dışkılama, gaz-büyük abdest tutma konusunda işlevsel fonksiyonları olan bu yapıların, olağan yapısının bozulmasına ise hemoroidal hastalık(HH) denmektedir. HH, kabızlık çeken, zor ve sert dışkılayan, çok sık ishal olan, tuvalette uzun kalan, lif açısından fakir ve dengesiz beslenen, yetersiz su içen, hareketsiz yaşayan, ağır yük kaldıran, uzun süre oturarak veya ayakta çalışan, karın içi basıncını arttıran hastalıkları (gebelik, portal hipertansiyon gibi )olan kişilerde daha sık  görülmektedir. HH ile karışabilecek, içerisinde kötü huylu hastalıkların da olduğu durumlar vardır.

Bu nedenle makattan kan gelmesi, hemoroidal yastıkçıkların şişmesi, makatta ıslaklık hissi, makattan akıntı, makatta ağrı gibi yakınmalar olması halinde mutlaka genel cerrahi muayenesi olmak gerekir. HH tespit edilen Hastaların yaklaşık yarısında yaşam şekli değişikliği ve ilaç kombinasyonları ile etkin şekilde tedavi sağlanmaktadır. Tedaviye yanıt alınamaması durumunda ameliyatsız yöntemlerden Bant Ligasyonu, Hemoroid Radyofrekans/Lazer Ablasyonu ve gerekli durumlarda cerrahi olarak hemoroidin çıkarılması işlemleri ile tedavi sağlanmaktadır.

Ancak her hastanın tedavi gereksinimleri birbirinden farklıdır. Yapılan muayene, tetkikler ve takip süreci; tedavi yönetimi ve kararı için vazgeçilmez öğelerdir.

Yorum yapın