fitik nedirFıtık Nedir?

Karın duvarında doğuştan zayıf olan ya da sonradan zayıflamış bölgeden karın içi doku ve organların bombeleşmesi olarak tanımlanabilir. Kasık, göbek ve göbek çevresi fıtıkları doğuştan zayıf olan bölgeden çıkan fıtıklara örnektir. Sonradan zayıflamış bölgeden çıkan fıtıklara da kesi yeri fıtıkları denir. Karın duvarı fıtıklarının % 90’ı kasık fıtıklarıdır ve erkeklerde daha çok görülür. Doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yeniden açılması sonucu ortaya çıkanlara indirek kasık fıtığı, karın duvarındaki zayıf noktadan çıkanlara direk kasık fıtığı, Göbek çukurundan çıkanlara göbek fıtığı denir. Göbek fıtıkları daha çok kadınlarda görülür. Göbek çevresi fıtıkları nispeten az görülür. Kesi yeri fıtıkları da önceden ameliyat olmuş kişilerde, kesi yerinde gelişir.

Bulguları Nelerdir?

Fıtıklar, oluştukları bölgede cilt altında şişlik, bölgede ağrı, özellikle yemekten sonra gelişen kramp şeklinde karın ağrısı, kabızlık gibi şikayetlere sebep olabilir. Boğulmuş fıtık olması halinde barsak tıkanıklık bulguları, şiddetli ağrı, enfeksiyon bulguları gelişebilmektedir.

Tanısı Nasıl Konulur?

Detaylı anamnez ve fizik muayene, tanıda altın standarttır. Muayanede şüpheli bulgular olması halinde, veyahut kasık fıtığında karşı kasığın da değerlendirilmesi gerektiğinde yüzeyel doku ultrasonografisi yapılmaktadır. Kesi yeri fıtıklarında onarım öncesi bilgisayarlı tomografi çekilmesi uygundur.

Fıtık Tedavisi Nedir?

Yeri ne olursa olsun, fıtık hastalığının tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaç tedavisi ya da kendiliğinde gerilemesi mümkün değildir. Hastalar fıtık bağı, korse, sporcu çamaşırı ile şikayetlerinde rahatlama hissedebilir ancakbu yöntemler fıtığın tedavisine katkı sağlamadığı gibi; hastalığa bağlı risklerden de korumaz.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karın duvarından bombeleşen organ sıklıkla barsaklar olduğundan, fıtığın içinde kalan bu barsak bölgesinin fıtık kesesi içerisinde sıkışması halinde dolaşımı bozulmakta, ameliyat acil hal almakta ve ameliyat esnasında dolaşımı bozulup gangrene gitmiş bu barsak kısmının çıkarılması gerekebilmektedir.

“Fıtık Nedir?” için yapılan toplam 8 Yorum;

Yahya Ortaç avatarı

Yahya Ortaç 06 Nis 2022

Selam sigortalı olarak kapalı kasık fıtığı ameliyati olabiliyormuyuz

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 15 Nis 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
SGK kullanımı kliniğimizde mümkün değildir.
Sağlıklı günler dileriz.

Yanıtla
Özen Özdemir avatarı

Özen Özdemir 26 May 2022

Tek taraflı kasık fıtığım var.Yarım yumurta büyüklüğünde.Devlet Hastanesi’ne gösterdim.Sıra bekliyorum.Henüz ileri seviyede değil.Ameliyatı ne kadara mal olur?

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 01 Haz 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun
Ameliyat süreci ile ilgili tüm detaylar için +90 (543) 432 83 86 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz
Sağlıklı günler dileriz

Yanıtla
Aykut Güvensen avatarı

Aykut Güvensen 04 Tem 2022

Sol tarafımda kasık fıtığı var. Eldeki Ultrason sonucuna göre ameliyat olmam gerekiyormuş. Arayış icindeyim acaba ameliyati açık mi olacak ve ne kadara mal olur. İyi calismalar dilerim.

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 26 Ağu 2022

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Fıtık için yapılacak muayene sonrası ameliyatın şekli, kullanılacak yama malzemesi ve İşlemin yapılacağı hastane bilgileri oluşturulduktan sonra fiyat çalışması yapılabilir. Daha detaylı bilgi için bize +90 (543) 432 83 86 numaralı Telefondan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yanıtla
Faik yıldırım avatarı

Faik yıldırım 01 Eki 2022

Kapalı fıtık amalitatı olmak istiyorum.Sosyal Güvencem yok.nakit kapalı fıtık amalitatı kaç liraya mal olur.

Yanıtla
Op. Dr. Gülden Ballı avatarı

Op. Dr. Gülden Ballı 06 Eki 2022

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
Fıtık hastalığı be ameliyat ile ilgili tüm detaylar için bize +90 (543) 432 83 86 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla

Yorum yapın