Günümüz dünyasında obezite, tüm ülkeler bazında görülen en büyük halk sağlığı problemidir.  Obezitenin kesin ve kalıcı tedavisi için altın standart yöntem cerrahi müdahalelerdir. Diyet ve egzersiz ile yeterli kilo kontrolü sağlayamayan ve cerrahi için uygun olmayan hastalarda; ameliyat dışı yöntem arayışı, uzun yıllardır araştırma ve yeni ürünler geliştirilmesine neden olmuştur.

30 yılı aşkın bir süredir obezite tedavisinde kilit bir rol oynayan mide içi balon tedavilerine, prosedürsüz olarak uygulanan yutulabilir mide balonu eklenmiştir. Yutulabilir mide balonu; ameliyat, endoskopi ve anestezi olmaksızın yerleştirilmesi ve doğal yollardan vücuttan atılması gibi üstün özellikleri ile güvenli bir zayıflama yöntemi olarak uygulanmaktadır. 

Yutulabilir mide balonu, 

  • -diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen,
  • -cerrahi tedaviler için anestezi alması uygun olmayan, 
  • -anestezi almak istemeyen, 
  • -yüksek VKİ nedeni ile ameliyatı öncesi kilo vermesi gereken,
  • -cerrahi müdahale olmaksızın sağlıklı ve kalıcı kilo vermek isteyen tüm hastalarda uygulanabilmektedir. 

Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında morbid obez hastalarda da çoklu yutulabilir mide balonu uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

 

GULDEN BALLI BLOG GORSEL

 

Uygulama kolaylığı, yerleştirme ve çıkarma prosedürleri için endoskopi ve anestezi gereksinimi olmaması, yutulabilir mide balon tedavisinin öne çıkan özellikleridir. 

Yutulabilir mide balonu Elipse (Allurion Technologies, Natick, MA, USA), bitkisel içerikli sıkıştırılmış bir kapsül ve buna bağlı ince bir kateterden oluşmaktadır. İşlem, röntgen biriminde yapılan ve 15-20 dakika süren günübirlik bir uygulamadır. İşlem öncesinde 4-6 saat açlık ve susuzluk yeterlidir. Hasta kapsülü 1 bardak su ile birlikte yutar. Yapılan klinik çalışmalarda hastaların yalnızca %0.1’i kapsülü yutmakta zorluk yaşamıştır.

Röntgen ile kapsülün midede olduğu doğrulandıktan sonra kateter ile dolum işlemi gerçekleştirilir. Doldurulan sıvı, 550 ml hacminde özel içerikli bir serumdur. Balonun yeri ikinci bir röntgen ile tespit edildikten sonra ince kateter çekilerek çıkarılır. İşlem sonrası hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir ve sıvı gıda alımına başlayabilir. İstirahat gerekmez. 

 

İşlem sonrası 72 saat (3 gün) süreyle bulantı ve mide krampları görülebilmektedir. Ancak bu yakınmalar ağızdan alınan tablet formunda ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. 

 

Yutulabilir mide balonu Elipse, mide iştah merkezine baskı yaparak ve mide içerisinde hacmen yer kaplayarak kilo verme gayesi bulunan hastanın porsiyonlarını küçültmesine, az gıda ile uzun süre tokluk hissetmesine; böylece sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olur. 

 

Yutulabilir Mide Balonu tedavisi uygulanan hastalara, 6 aylık diyetisyen takibinin yanı sıra, kullanım sırasında gerçek zamanlı verilerin görüntülenmesi ve kaydedilmesi için Bluetooth® tartı; haftalık olarak ilerlemenin kaydedilmesi için sağlık takipçisi saat ile Allurion Mobil Uygulaması verilir. Doktor ve diyetisyen takibini kolaylaştıran bu uygulamalar, motivasyonun korunması ve sağlıklı yaşam tarzının sürdürülebilirliği açısından oldukça faydalıdır. 

 

İşlem sonrası 16. haftada özel mekanizmalı balon sönmeye başlar. 8-15 gün içerisinde mide çıkış kapısına yönlenen balon, barsaklar yolu ile vücuttan atılır. Balonun çıkarılması için ek bir işlem gerekmemektedir. 

 

Yutulabilir Mide Balonu tedavisi ve 6 ay devam eden beslenme programının uygulanması ile %10-15 kilo kaybı sağlamak mümkündür.  Hastaların %95’i balon vücuttan atıldıktan sonra 1 yıl boyunca kilosunu korumaktadır. 

 

Tüm tedavi süreçlerinde olduğu gibi; obezite tedavisinde de kalıcı ve sağlıklı sonuçlar için günlük yaşam şartlarının iyileştirilmesi esastır. Fazla kilonun %5’ inin verilmesi bile; şeker ve kalp rahatsızlıklarının riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. 

 

Henüz geç değil… Durma, Harekete geç…

 

“Allurion YUTULABİLİR MİDE BALONU” için yapılan toplam 2 Yorum;

Yasemin turu avatarı

Yasemin turu 12 May 2023

Merhaba yutulabilir mide balonu ile ilgili fiyat bilgisi alabilirmiyim sizden.

Yanıtla
guldenballi avatarı

guldenballi 10 Şub 2024

internet sitesi çalışmaları nedenli geç dönüş yapıyoruz
kusura bakmayın
fiyat bilgisi için lütfen +905434328386 numaralı hattımızdan bize ulaşınız
sağlıklı günler

Yanıtla

Yorum yapın